Doprava zdarma od 1 500 Kč.

Ročník 2020

Tak jak bylo zmíněno/slíbeno minule, něco o vínech ročníku 2020.

V rychlosti se vrátím na samý začátek tohoto roku. Po zimním řezu a následném vyvázání dřeva se čekalo na první rašící pupeny. Dočkali jsme se tak jako každý rok, ale s opožděním 10–14 dní (jak u které odrůdy).

Tato situace napovídala tomu, že pravděpodobně bude vinobraní opožděno oproti předchozím teplým ročníkům. Bylo to sice předběžné, ale nakonec situace byla taková i díky příchodu jarního mrazíku, který z části vinohrad poškodil. Ale dost naříkání, podmínky my vinaři máme všichni stejné, tak pojďme přímo ke zpracovaným odrůdám 2020.

Tak jako každý rok, začátek  jsme odstartovali s odrůdami Muškát moravský a Müller Thurgau. Cukernatosti byly podobné jako v předchozích ročnících, ale vzhledem k opoždění o nějakou desetinu stupně nižší. I tak jsme dosáhli přívlastkových vín. Naopak obsah kyselin byl vyšší, a to se projevilo nejen v chuti, ale i v sekundární aromatice, která je u některých vín až výbušná. Kromě výše zmíněných dvou odrůd jsme dále vyrobili tato bílá a růžová vína: Rulandské bílé, Aurelius, Neuburské, Veltlínské zelené, Rulandské šedé, Sauvignon, Chardonnay, Sylvánské zelené, Hibernal, Ryzlink rýnský a nově v našem sortimentu najdete Pálavu. Na rose jsme zvolili odrůdy Zweigeltrebe, a jako každý rok oblíbený Cabernet Sauvignon.


Proč jsem nevypsal rovnou i červená?


Stojí za to jim nechat samostatný prostor. Poslední dobou aspoň z našeho pohledu to vypadá, že červená vína se vrací do kurzu. Konečně! Tento obrat sledujeme už asi druhým rokem a i proto jsme  pořídili sudy z francouzského dubu. Další krok v tomto zmiňovaném ročníku byl rozšířit naše červená vína o další.

Celkem jsme zpracovali neuvěřitelných 11 modrých odrůd k výrobě červených vín a to jsou: Modrý Portugal, Dornfelder, Svatovavřinecké, Blauburger, Rulandské modré, Frankovka, Cabernet Moravia, Merlot, Cabernet Franc, nově tzv. barvířku Alibernet a naposled naši velmi oblíbenou odrůdu André.

 

Vzhledem k neplánovanému počtu modrých odrůd jsme museli vybrat vína, která budou zrát ve dřevě.

Těžké rozhodování! Nakonec jsme zůstali u skoro stejné skladby jako u ročníku 19 kromě jedné odrůdy. Zweigeltrebe, který byl zpracován na rose nahradil Alibernet (kříženec Alicante Bouchet x Cabernet Sauvignon).

 

Dále jsme museli vybrat vína, která budou zrát v barikových sudech z Francie.

 

Rulandské modré v sudech od bednářství Mercier, Merlot v sudech od bednářství Baron a Cabernet Franc v sudech od bednářství Vicard.

 

Na závěr se v rychlosti vrátím ještě k závěrečným slovům z minulého článku (sudy nejen na červené) a k jedné bílé odrůdě. Jak už je v dnešní době bežné, vinařství se vracejí k sudům i na bílá vína. My jsme to chtěli taky vyzkoušet, ale ještě navíc něčím obvzlášnit. Průhledný sud na otočném monobloku od bednářství Baron byl naplněn Rulandským bílým z více jak 60 let staré vinice.

 

Přijďte se přesvědčit sami k nám do vinařství, nebo si můžete tyto jedinečná vína zakoupit také u nás na eshopu. Vyberte si, objednejte a my Vám je doručíme až domů.

 

Za vinařství POD KUMSTÁTEM Antonín Valihrach ml.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení